Прибинь

RSS
Село Прибинь знаходиться в мальовничому, оточеному лісами куточку Перемишлянського району Львівщини, на межі з Жидачівським районом та Івано-Франківською областю (Рогатинський район). Умовний кордон проходить по річці Свірж.
Історія
З історією села Прибинь ходить чимало легенд, які досі передаються з покоління в покоління. Наприклад, що на одному із пагорбів колись був княжий замок, а назва села пов’язана з давньоруським князем Прибиною. Чи це просто легенда чи княжа твердиня справді була невідомо. Проте на картах ще з 18 століття село Прибинь вже позначене.
Церква в Прибині збудована наприкінці 19 століття (каплиця Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ, 1894 р.), як і облаштовано цвинтар поблизу. Однак навіть старожили на сьогодні не пам’ятають де була стара церква і старий цвинтар — і чому від них не залишилось навіть сліду.
Наприкінці 19 — на початку 20 століття мешканці села долучились до руху за тверезість, який тоді охопив Галичину. За словами старожилів, на ціле весілля господарю могло вистачити навіть пляшки горілки(!). В наш час таке неможливо уявити.
В роки Другої світової війни Прибинь став центром повстанського руху — лісиста місцевість сприяла тому, що поблизу села була не одна криївка УПА. В УПА було багато і мешканців Прибина, селяни всіляко допомагали повстанцям.
На сьогодні на місці деяких криївок встановлені березові хрести. А на місцевому цвинтарі поховано близько десятка повстанців — борців за волю України.
Навіть після припинення повстанської боротьби на свій страх і ризик греко-католицькі священики та мешканці села проводили Служби Божі. Які наслідки могли бути за це для селян не секрет.
Соціально-економічний стан
Якщо до Другої світової війни, за переказами старожилів, Прибинь активно розвивався, був таким-собі центром відпочинку для мешканців міст, то з приходом радянської влади село почало занепадати.
Зі створенням колгоспів у молоді було лише дві альтернативи — тяжка фізична праця за копійки в колективному господарстві або пробувати вирватись «в місто». Враховуючи відсутність на той час прямого транспортного сполучення і з обласним, і районним центром, більшість так і осіла у Львові, Перемишлянах, Рогатині, Івано-Франківську та інших містах. Такий розвиток подій спостерігався в більшості сіл того часу.
Ще одна справа радянської влади, якою завдали непоправної шкоди для місцевості — випрямлення русла річки Свірж з метою розширення території для сільськогосподарських угідь. Проте вийшло навпаки: луки, заплави було знищено, а на їх місці постали болота, які досі ніяк не використовуються. В річці зникла риба, зупинили свою роботу два млини.
З приходом незалежності українська влада свідомо чи несвідомо довершила справу радянської. Розваливши колгоспи, які давали хоч якусь роботу мешканцям, не створили жодної заміни. Тож друга хвиля міграції в міста розпочалась саме за час незалежності.
Перспектива
За останні роки є підстави сподіватись, що ситуація зміниться на краще. Автобус зі Львова приїжджає в село тричі на день. Хати, в яких ніхто не проживає постійно, стали дачами і вже не дихають пусткою.
А останніми роками серед селян ходять чутки про наміри представників бізнесу організувати тут туристичний відпочинок. Вочевидь, такі чутки не виникли на пустому місці: близькість до Львова — орієнтовно 50 км, вже згадана мальовнича природа без шуму транспорту (до автодороги Перемишляни-Рогатин — понад десяток кілометрів), відносно недорога нерухомість.
Тож мешканці і вихідці з Прибина сподіваються, що їхнє село отримає поштовх для розвитку. Адже недаремно в часи повстанської боротьби Прибинь напівжартома-напівсерйозно називали столицею України.
Як добратись?
Маршрутка Львів-Прибин відправляється з вулиці Личаківської у місті Львові, поблизу колишньої автостанції. Автобус їде через райцентр Перемишляни.
Власним транспортом найшвидшим буде шлях не через райцентр, а через місто Бібрку, села Любешку та Тучне.
Мальовнича природа, спокій та тишина, церква, яка зі своєї висоти оберігає село, не залишають байдужими тих, хто відвідав Прибинь.
Тип населенный пункт
Координаты 49°33'36'' с. ш. 24°28'07'' в. д.
Высота над уровнем моря 307 метров
Часовой пояс UTC+2
Солнце (сегодня) Восход - 07:41, Заход - 16:34
Поблизости Грабник, Линия, Любша, Мельна, Мивсевая, Неделиска, Плоская, Россохи, Старые Стрелища, Тучное

Карта

Фотографии

Добавить фото

Комментарии

Комментариев пока нет.
Чтобы оставить комментарий, войдите на сайт